O mně

Mgr. et Mgr. Vladimír Váchal, 1991

Vladimír o sobě říká, že je cestovatel, tlumočník, průvodce a abstraktní malíř.

Narodil se v Praze, avšak velkou část svého života prožil v Plzni. Svůj první obraz namaloval v patnácti letech, kdy dostal od své babičky malířské plátno. K jeho vlastnímu překvapení ho malba začala bavit natolik, že svůj tehdejší pokoj přestavěl na ateliér, a kromě pláten pomaloval i zdi. Svou první výstavu uspořádal v rámci dní otevřených dveří na Obchodní akademii Vinohradská, kde v té době studoval obor cestovní ruch.

Ačkoliv nikdy neplánoval přestat malovat, vysokoškolské studium jej na několik let od malby odpoutalo. V rámci Západočeské univerzity vystudoval fakultu právní i fakultu filozofickou, se zaměřením na oblast Blízkého východu. V průběhu studií se postupně k malbě obrazů vracel, avšak zahraniční studia v Islámské republice Írán, kde se věnoval studiu perského jazyka, jej znovu od tvorby oddálila.

Autor dlouhou dobu působil jako průvodce v oblasti Blízkého východu a tlumočník perského jazyka pro české velvyslanectví v Teheránu či české firmy zajímající se o íránský trh. Cestování se pro něj stalo nejen prací, ale i koníčkem, a tak kromě Íránu navštívil například Antarktidu, Náhorní Karabach či Severní Koreu.

Těžko říct, zda by se k malbě vrátil, kdyby svět nepostihla pandemie nemoci Covid-19. Stejně jako spousta dalších lidí ztratil možnost cestovat, průvodcovat a věnovat se tlumočení v rámci mezinárodního obchodu a mohl se tedy znovu začít věnovat tvorbě.

Během jara 2020 napsal svoji první knihu s názvem: Únosně výstřední a po večerech začal opět malovat. Umělecké tvorbě se rozhodl věnovat naplno a uspořádal tak několik výstav v rámci České republiky.

Jeho abstraktní obrazy jsou specifické ve dvou bodech:

1. všechny jeho dosavadní díla jsou namalována na zemi, nikoliv na stojanu,

2. jeho plátna jsou nejčastěji ve formátu čtverce, o němž autor s oblibou hovoří, jakožto o dokonalém a nejoblíbenějším geometrickém tvaru.

Často pořádá cestopisné přednášky pro veřejnost či besedy pro školy, které jsou rovněž zaměřeny na cestování. Pro jeho denní aktivitu, lze sledovat jeho veřejný profil na Facebooku či Instagramu.